Pacjenci z Ameryki zwiedzili Pioniersk

 

 

Pacjenci z Ameryki zwiedzili Pioniersk

 

Na przełomie lipca i sierpnia br. dwudziestopięcioosobowa grupa pacjentów ze Szpitala w Ameryce przebywała w Sanatorium Ortopedycznym w Pioniersku, Obwód Kaliningradzki. Rehabilitacja dzieci była prowadzona w ramach wspólnego projektu realizowanego przez Szpital w Ameryce i Sanatorium Ortopedyczne ”Pioniersk”.

Przez trzy tygodnie polskie dzieci wraz z 25-osobową grupą pacjentów z Obwodu Kaliningradzkiego korzystały z zabiegów fizjoterapeutycznych m.in. ćwiczeń indywidualnych i zespołowych, kąpieli błotnych, hydroterapii, masażu, zajęć na siłowni.


pioniersk2Gospodarze dołożyli wszelkich starań, aby również zapewnić dzieciom aktywny wypoczynek w  czasie wolnym od zabiegów.  Dzieci zwiedziły wiele ciekawych miejsc: m.in. Mierzeję Kurską  słynną z przepięknych wydm oraz „tańczącego lasu”, Muzeum Bursztynu oraz Katedrę-Muzeum im. I. Kanta w Kaliningradzie.
Do dyspozycji uczestników turnusu oddano plac zabaw, boiska, świetlicę wyposażoną w liczny sprzęt sportowy i gry edukacyjne a także pracownię komputerową z dostępem do internetu.pioniersk_dni_morza1

Pacjenci Szpitala w Ameryce wrócili do Polski w wyśmienitych humorach, pięknie opaleni, pełni niezapomnianych przeżyć. Dzięki pobytowi w rosyjskim ośrodku poznali kulturę i zwyczaje panujące w tym kraju, poznali wielu nowych przyjaciół. Kontaktów nie utrudniła im nawet bariera językowa. A najważniejsze: wakacyjny wypoczynek połączony był z systematyczną rehabilitacją, co jest niezmiernie ważne, by osiągnąć poprawę w leczeniu schorzeń narządu ruchu.
– Szybko zaprzyjaźniliśmy się z naszymi rosyjskimi kolegami, a do kontaktów nie potrzebowaliśmy nawet tłumacza - mówi Wojtek Neumann, uczestnik turnusu. - Czas szybko mijał na wspólnych ćwiczeniach i zabawach, a przy pożegnaniu u wielu z nas pojawiły się nawet łzy wzruszenia.


Projekt, którego celem było stworzenie w Pioniersku centrum rehabilitacyjnego wyposażonego w nowoczesny sprzęt medyczny i wykwalifikowany personel, realizowany jest od marca 2007 r. W tym czasie partnerzy projektu zorganizowali wiele konferencji naukowych i seminariów, podczas których zidentyfikowano główne problemy związane z rehabilitacją niepełnosprawnych dzieci w wieku 7-14 lat z przygranicznych rejonów Polski i Obwodu Kaliningradzkiego. Specjaliści ze szpitala w Ameryce opracowali i wdrożyli nowoczesne metody rehabilitacji medycznej a także pomogli w przygotowaniu nowoczesnej bazy leczniczej w Pioniersku.
pioniersk_morzeW trakcie pobytu polskich dzieci w Rosji odwiedziła je Wicemarszałek Województwa Jolanta Szulc. Towarzyszyli jej Ryszard Wasiński - Dyrektor Departamentu Zdrowia, Roman Lewandowski – Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego dla Dzieci w Ameryce oraz Marcin Topór - konsultant wojewódzki w dziedzinie fizjoterapii. Celem wizyty było również podsumowanie współpracy polsko–rosyjskiej w ramach projektu „Stworzenie Międzynarodowego Ośrodka Rehabilitacyjnego dla niepełnosprawnych dzieci w wieku 7 – 14 lat” i rozmowy na temat dalszych wspólnych przedsięwzięć.

Strona internetowa projektu: http://child.mobilecrmondemand.ru/pol