Co nowego w rehabilitacji schorzeń kręgosłupa?

 

 

Co nowego w rehabilitacji schorzeń kręgosłupa?

 

sympozjum_ryn

 

 

 

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich w trójkącie przystani żeglarskich Ryn – Giżycko - Mikołajki w dniach 4-7 września 2008 roku  gościła  uczestników XIII Międzynarodowego Sympozjum Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji nt. „Deformacje i zespoły bólowe kręgosłupa”, którego współorganizatorem był nasz Szpital.

 

Warmia i Mazury to region pełen uroku i zróżnicowanej przyrody, ogromnych kompleksów leśnych, parków krajobrazowych, niezliczonych jezior, rzek i kanałów. To teren bogaty w pomniki staropruskiej i jaćwieskiej kultury oraz zabytki średniowiecza. XIV wieczny zamek w Rynie był siedzibą komtura na wschodnich rubieżach państwa krzyżackiego. Dzisiaj pełni rolę centrum kongresowego, w którym  gościło ponad 500 uczestników Sympozjum. W tym uroczym miejscu duch historii przeplatał się z najnowszymi poglądami dotyczącymi problemów rehabilitacji kręgosłupa. Wśród mówców byli specjaliści z różnych regionów Polski a także z Japonii, USA, Meksyku, Izraela , Niemiec, Rosji, Białorusi i Ukrainy.sympozjum_ryn1
W czasie spotkania wybitni naukowcy  prowadzili wykłady poświęcone tematyce z zakresu rehabilitacji medycznej, ortopedii i neurochirurgii. Zaprezentowano  109  tematów.  Jedna z sesji przeznaczona była dla studentów oraz umożliwiała im zaprezentowanie własnych prac. W Sali Kapitularzu Wielkiego odbyła się sesja plakatowa, która zebrała  38 interesujących posterów.

Wszystkie wystąpienia i prezentacje plakatowe oceniane były przez komisje naukowe, a najlepsze z nich zostały nagrodzone.

Tak wspaniałe Sympozjum mogło odbyć się dzięki doskonałej organizacji i poświęceniu głównego organizatora którym był dr hab. med. prof. nadzw.  Ireneusz M. Kowalski. W przygotowanie włączyli się aktywnie przedstawiciele samorządu województwa, uczelni olsztyńskich, samorządu lekarskiego, a przede wszystkim pracownicy naszego Szpitala.
bankiet_ryn
Organizatorzy zapewnili gościom niezapomniane wrażenia zapraszając wszystkich na biesiadę rycerską - Spotkanie z Księżną Anną, prowadzone przez grupę aktorów. Podczas uroczystego zakończenia XIII Międzynarodowego Sympozjum – Bankietu – Gali Dinner wybitnym naukowcom i członkom komitetu organizacyjnego wręczono pamiątkowe tabliczki.

Obrady były znakomitą okazją dla uczestników do nawiązania kontaktów i współpracy, oraz wymianą doświadczeń .