Światowy Dzień Zdrowia 2016

Tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia
pod hasłem „Zatrzymać cukrzycę”.

 

serce dzien zdrowia

 

 

Polska ma jeden z najwyższych wskaźników osób z cukrzyca typu 2, otyłych i z nadwagą, Polacy spożywający za dużo cukrów i za mało się ruszają. Przeciętnie zjadamy dziennie ponad 25 łyżeczek cukru, nie licząc cukrów ukrytych. Na cukrzycę zaczynają chorować także dzieci i młodzież.

 

 W Polsce na cukrzycę chorują prawie 3 mln osób, z czego jedna trzecia nie ma świadomości swojej choroby, gdyż cukrzyca długo bowiem nie daje żadnych objawów. 5 milionów Polaków ma stan przedcukrzycowy . Nie jest on jeszcze, chorobą ale wymaga interwencji i konsultacji ze specjalistami - zmiany diety, zwiększenia aktywności fizycznej.

Eksperci z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie ostrzegają , jeśli w Polsce nie uda się powstrzymać epidemii otyłości, liczba chorych na cukrzycę będzie szybko rosnąć. Niestety świadomość tego, że otyłość jest głównym czynnikiem zachorowania na cukrzycę jest w naszym społeczeństwie zatrważająco niska.

Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna poinformowała, że Polska jest na 4 miejscu jeśli idzie o procentowy udział chorych ze stanem przedcukrzycowym. Jeśli się nic nie zmieni, . w 2030 roku zajmiemy miejsce pierwsze.

Dlaczego cukrzyca jest tak groźna? Głównie dlatego, że długo nie daje objawów, a przyczynia się do wielu przewlekłych chorób i powikłań - zawałów serca, udarów mózgu miażdżycy, choroby wieńcowej, czy amputacji kończyn, utraty wzroku.

Jak wykryć cukrzycę? Najczęściej wystarczy zwykłe badania krwi. Jeśli poziom glukozy we krwi na czczo przekroczy 126 mg/dl powinniśmy niezwłocznie udać się do specjalisty.

Więcej informacji na stronie Światowej Organizacji Zdrowia.