Kartka dla Powstańca – Dziękujemy za wolność!

 

KARTKA

 

 

 

 

23 czerwca 2015 r. w naszym Szpitalu odbyło się niezwykłe spotkanie. Na zaproszenie dyrekcji przyszpitalnej Szkoły, nauczycielki historii p. Urszuli Serafińskiej i koordynatorki projektu Kartka dla Powstańca p. Katarzyny Kowalewskiej, przyjechali do nas niezwykli ludzi: Pani Maria Protaziuk, Pan Kazimierz Możdżonek i Pan Kaziemierz Żerański - Kombatanci, żołnierze AK, uczestnicy Powstania Warszawskiego

 

Przyjechali z Warszawy, żeby opowiedzieć nam historie wojenne, z którymi przyszło im się zmierzyć, kiedy byli bardzo młodymi ludźmi. Każda opowieść była niezwykła, słuchaliśmy ich z ciekawością. Dla nas to cenne źródło historii. Inaczej przyjmujemy takie informacje z książek, filmów, a zupełnie inaczej, jeżeli opowiadają je autentyczni świadkowie tamtych wydarzeń.

 

 

 

I chociaż wakacje za pasem i żyjemy już wszyscy odpoczynkiem od szkoły, to taką lekcję historii warto było jeszcze przeżyć. Cieszymy się, że Ci Państwo znaleźli czas i siły, żeby nas odwiedzi. Dziękujemy !

 

Od naszych Gości otrzymaliśmy pamiątki w postaci m.in. książek i znaczków. Także Muzeum Powstania Warszawskiego obdarowało nas wieloma fajnymi upominkami. My również pamiętaliśmy o drobnych upominkach, które przygotowaliśmy pod kierunkiem pani Iwony Michalczyk.

  powstancyy

powstancy

 

 

powstancy1

 

 

Dzięki Fundacji Rosa pacjenci naszego Szpitala wzięli udział w ogólnopolskiej akcji Kartki dla Powstańców „Dziękujemy za wolność!".

 

Projekt Kartki dla Powstańców był realizowany w ramach programu Kartka ze szpitala. Celem projektu była edukacja dzieci i młodzieży przebywającej w szpitalach w zakresie Powstania Warszawskiego, jego przyczyn, przebiegu, uczestników oraz promowanie Fundacji Rosa i projektu Kartka ze szpitala. Projekt trwał w okresie 1 lipca- 3 października 2014 roku. Wykonane kartki były wysłane do Muzeum Powstania Warszawskiego, które przekazało je wszystkim uczestnikom powstania Warszawskiego. Nasi podopieczni wykonali 300 kartek z wielkim zaangażowaniem.

 

Dzięki tej akcji nawiązaliśmy kontakt z uczestnikami Powstania Warszawskiego. W odpowiedzi na przesłane przez nas kartki otrzymaliśmy wiele listów, zdjęć, kartek z podziękowaniami z całego świata.