Uzdrowisko w Ameryce uroczyście otwarte

 

Uzdrowisko w Ameryce uroczyście otwarte

 

18 października 2014 r. w Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym dla Dzieci w Ameryce odbyło się uroczyste otwarcie inwestycji „Rozwój funkcji uzdrowiskowej Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego dla Dzieci w Ameryce poprzez budowę infrastruktury rehabilitacyjnej i leczniczej”, które zostało połączone z festynem rodzinnym dla mieszkańców pobliskich miejscowości oraz pacjentów i pracowników Szpitala, którzy przybyli wraz z rodzinami.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele samorządu terytorialnego z Panem Jackiem Protasem Marszałkiem Województwa i Panem Arturem Wrochną Burmistrzem Olsztynka na czele oraz reprezentanci firm realizujących inwestycję i przedstawiciele instytucji współpracujących ze szpitalem. Symbolicznego poświęcenia obiektu dokonał ks. Marek Gbiorczyk – kapelan Szpitala.

 

- Inwestycja, którą dzisiaj otwieramy, nie tylko wpisuje się w charakter działalności naszego Szpitala, ale jest także kolejnym elementem, rozwijającym potencjał uzdrowiskowy i turystyczny naszej gminy – mówił Roman Lewandowski, Dyrektor Szpitala. – Jestem przekonany, że ta wspaniałą infrastruktura pozwoli nam na uzyskiwanie jeszcze lepszych efektów leczenia i przyciągnie jeszcze więcej pacjentów spoza naszego regionu i zagranicy, co przyniesie dodatkowe fundusze do gminy tworząc dodatkowe miejsca pracy.

Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczął się festyn rodzinny, w trakcie którego swoje umiejętności artystyczne zaprezentowali pacjenci Szpitala oraz zespoły wokalne i muzyczne z Domu Kultury w Olsztynku.

W trakcie festynu rozegrano towarzyski mecz piłki siatkowej: Samorządowcy kontra pracownicy Szpitala w Ameryce. Mimo, że mecz miał charakter czystko koleżeński wzbudził wiele emocji: trzy zacięte sety z wynikiem 2:1, wygrane przez Gospodarzy.

Uczestnicy imprezy mieli okazję zwiedzić obiekt a dzieci chętnie wypróbowywały przygotowane z myślą o nich parki kinezyterapeutyczne i inne atrakcje.

Na uczestników czekały ciepłe napoje i posiłki przygotowane dzięki wsparciu sponsorów. Podziękowania kierujemy do firmy ArtPlast z Jaroszowca, Sklepu Top Market I. S. Słodownik z Olsztynka, firmy ABER Sp. z o.o., Zakładów Masarskich „Tomuś” z Królikowa, Piekarni Tyrolskiej J. Goszczycki z Olsztyna, Elbląskiego Centrum mięsnego El-Hurt z Elbląga, PHU Gemix z Olsztyna, Tymbark MWS.

Dzięki wsparciu Sklepu Top Market, Banku Gospodarki Żywnościowej Oddział Operacyjny w Olsztynie oraz Banku Spółdzielczego w Olsztynku mogliśmy nagrodzić dzieci biorące udział w konkursach rekreacyjnych.

Inwestycja „Rozwój funkcji uzdrowiskowej Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego dla Dzieci w Ameryce poprzez budowę infrastruktury rehabilitacyjnej i leczniczej” realizowana była w latach 2010-2014 i kosztowała 7 617 166,06 zł, z czego 6 301 631,52 zł dofinansowano ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-2013

W ramach inwestycji teren leśny otaczający Szpital został kompleksowo zagospodarowany:wykonane zostały ścieżki zdrowia oraz trasy leczenia spacerowego do tlenoterapii. W otoczeniu Szpitala powstały parki kinezyterapeutyczne pełniące funkcję ogródka integracji sensorycznej dla dzieci w różnych grupach wiekowych, w którym znajdą się m.in. zjeżdżalnie, huśtawki, balanse, przeploty, równoważnie, drabiny, kiwaki, ściany i skarpy wspinaczkowe, linaria, gry interaktywne oraz fontanna wspomagająca integrację sensoryczną.

 

Relacja z uroczystosci  otwarcia TVP Olsztyn.